Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 99,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Komplexný sprievodca kúpou autosedačiek: Ako vybrať tú najlepšiu autosedačku pre vaše dieťa?
05.01.2022

Komplexný sprievodca kúpou autosedačiek: Ako vybrať tú najlepšiu autosedačku pre vaše dieťa?

Ako vybrať vhodnú autosedačku?

baby on gray stroller

 

Pre každého rodiča sú zdravie a bezpečnosť svojho dieťaťa tými najdôležitejšími prioritami. Tie zabezpečí pri cestovaní autom kvalitná autosedačka. Na trhu existuje mnoho značiek a modelov, a preto môže byť niekedy skľučujúce vybrať tú správnu.

 

Aby sme vám výber uľahčili, poradíme vám, kedy je sedačka potrebná, aké druhy autosedačiek existujú a na čo dbať pri jej kúpe.

Ako vybrať autosedačku

Výber správnej detskej autosedačky je rovnako zložitá úloha, ako nájsť vhodný detský kočík. V prvom rade je dôležité oboznámiť sa s kľúčovými aspektmi, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere detskej autosedačky.

 

  • Overte si kompatibilitu autosedačky s vaším autom.
  • Zistite si, či vybraná autosedačka spĺňa bezpečnostné normy, či prešla testami a ako na tom je.
  • Autosedačku vyberajte vždy podľa váhy, výšky a veku dieťaťa.
  • Je užitočné, keď je autosedačka výškovo variabilná.
  • Autosedačka by mala byť pre dieťa pohodlná.
  • Pri výbere autosedačky prihliadnite aj na kvalitu materiálu.

Povinnosť detskej autosedačky

Povinnosť dieťaťa sedieť v autosedačke udáva zákon č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách.

 

Deti, ktoré majú 3 a menej rokov musia byť pri preprave v aute pripútané. Zákon uvádza aj to, že ak sú deti nižšie ako 150 centimetrov a vážia menej ako 36 kíl, musia byť prepravované v detskom zadržiavacom zariadení, čiže v autosedačke alebo na podsedáku.

 

Ak dieťa váži viac ako 36 kg alebo, alebo presiahlo výšku 150 cm, smie v aute sedieť už aj bez autosedačky.

 

Základné hľadiská pri výbere detskej autosedačky:

  • Hmotnosť dieťaťa. Legislatíva delí detské autosedačky zohľadňujúce práve hmotnosť dieťaťa.
  • Výška dieťaťa. Každé dieťa s výškou menšou ako 150 cm potrebuje autosedačku.
  • Vek dieťatka. Každé dieťatko je individuálne a v rovnakom veku môžu byť deti hmotnostne aj výškovo rozdielne.

 

Ďalšie dôležité parametre pri výbere autosedačky:

  • Bezpečnosť dieťaťa (homologácia, normy, výsledky testov)
  • Ukotvenie autosedačky (pásy alebo ISOFIX)
  • Komfort dieťaťa v autosedačke: polstrovanie, poťah, doplnky
  • Výbava a príslušenstvo

 

Bohužiaľ, nie je možné zakúpiť jednu univerzálnu autosedačku. Keďže dieťa rastie a silnie, je potrebné zakúpiť aspoň dve, pripadne tri. Tu prvú si zákon vyžaduje už hneď po narodení.

Kategórie autosedačiek

Autosedačky sa oficiálne delia do niekoľkých skupín a to podľa hmotnosti dieťaťa. Siahnuť môžete aj po autosedačke z kombinovanej kategórie, ak nechcete kupovať každý rok novú. Tieto "rastúce sedačky" sú polohovateľné, aby sa čo najlepšie prispôsobili aktuálnemu vzrastu a veku dieťaťa.

Skupiny autosedačiek

baby in white and gray bib

 

Štandardne sa detské autosedačky delia na 5 základných skupín: 0, 0+, I, II, III.

 

Viac modelov autosedačiek sa nachádza už v spomínanej špeciálnej kategórii tzv. "rastúcich sedačiek", ktoré svojim určením spájajú viac váhových skupín naraz. Tieto autosedačky sú veľmi obľúbené, pretože vám dokážu poslúžiť dlhšiu dobu, sú výškovo nastaviteľné, regulovateľné a aj cenovo výhodnejšie.

Základné rozdelenie autosedačiek do hmotnostných skupín:

  • Skupina 0: od narodenia do 10 kg (vek dieťaťa: od narodenia do 1 roku)
  • Skupina 0+: od narodenia do 13 kg (vek dieťaťa: od narodenia do 12 – 18 mesiacov)
  • Skupina I: od 9 do 18 kg (vek dieťaťa: približne od 1 roka do 4 rokov)
  • Skupina II: od 15 do 25 kg (vek dieťaťa: od 3 do 7 rokov)
  • Skupina III: od 22 do 36 kg (vek dieťaťa: od 6 do 12 rokov)

Autosedačky pre dieťa kombinované (viac hmotnostných skupín naraz):

  • Skupina 0/I (a 0+/I): do 18 kg (vek dieťaťa: 0-4 rokov)
  • Skupina I/II/III: od 9 do 36 kg (vek dieťaťa: 1–12 rokov)
  • Skupina II/III: od 15 do 36 kg (vek dieťaťa: 3–12 rokov)

Skupina autosedačiek 0 (do 10 kg) (vajíčka)

Táto skupina autosedačiek je určená dojčatám a bábätkám približne do veku 9 mesiacov. Bábätká do 10 kg musia byť umiestnené v aute v protismere jazdy až kým dieťa hlavičkou neprerastie chrbtovú opierku autosedačky. Práve v tejto polohe je dieťa lepšie chránené. Autosedačky tejto skupiny (spoločne so skupinou 0+) sa nazývajú aj vajíčka.

Skupina autosedačiek 0+ (do 13 kg)

Táto skupina je určená najmenším deťom, ktoré svojou hmotnosťou už presiahli 10 kg. Takisto sa umiestňujú proti smeru jazdy. Pri montáži na predné sedadlo je nutne mať vypnutý airbag. S týmito autosedačkami si väčšinou vystačíte do približne 18 mesiacov veku dieťaťa.

Skupina autosedačiek I (9-18 kg)

Tieto autosedačky sú určené pre deti, ktoré by už mali vedieť sedieť samé, no ešte potrebujú oporu, teda deti približne vo veku 9 mesiacov až 4 rokov.

 

Sedačky majú vlastné popruhy, ktoré dieťa bezpečne pripútajú. Sedačka je umiestnená na zadnom sedadle a dieťa v nej sedí v smere jazdy. Často sú polohovacie pre väčšie pohodlie dieťaťa a dieťa v nich sedí vyššie, čo mu umožňuje lepší výhľad z okna von.

Skupina autosedačiek  II (15-25 kg)

Autosedačky tejto skupiny sú určené deťom približne vo veku 4-6 rokov. Často sa pri nich využíva klasický trojbodový pásový systém, čím je dieťa v autosedačke zabezpečené pásom automobilu. Takáto autosedačka sa dá rýchlo premiestňovať z jedného auta do druhého.

Skupina autosedačiek  III (22-36 kg)

Posledná skupina sú sedačky pre deti približne vo veku od 6 do 11 rokov. Jedná sa vlastne o podobný typ sedačky ako pri II-ke, ibaže tieto majú väčšiu nosnosť.

 

Tu však chceme zdôrazniť aj napriek tomu, že sú podsedáky lacnejšie, skladnejšie a lepšie sa s nimi manipuluje, neposkytujú takú bezpečnosť a ochranu ako autosedačky. Určitým vylepšením, však môže byť podsedák do auta s Isofixom.

Kombinácie skupín autosedačiek

Viacrozsahové autosedačky pre deti sú kombináciu viacerých hmotnostných skupín. Výhodou týchto autosedačiek je, že nemusíte kupovať stále novú. Na druhej strane treba dávať pozor na to, že ak siahnete po lacnejšom modele, autosedačka nemusí poskytovať až taký stupeň ochrany ako kvalitné a overené autosedačky.

Skupina autosedačiek 0/I (a 0+/I)

Tu sú zaradené autosedačky, ktoré kombinujú skupiny 0, 0+ a I pre deti do 18 kg. Autosedačky tejto skupiny sú vhodné pre novorodencov, dojčatá aj batoľatá. Umiestňujú sa proti smeru jazdy vozidla a dieťa tak v tejto polohe cestuje približne prvé štyri roky svojho života.

Skupina autosedačiek  I/II/III

Tieto autosedačky kombinujú skupiny I až III pre deti od 9 do 36 kg. Dieťa v nich sedí vyššie a pohodlnejšie a má lepší výhľad z auta.

 

Pre vyššiu bezpečnosť vyberte takú sedačku, ktorá má zvýšené a zosilnené bočnice v oblasti hlavy. Nevýhodou môže byť ich široké hmotnostné rozpätie. Ak sa teda rozhodnete pre autosedačku z tejto kategórie, mali by ste sa zamerať na kvalitu, pretože sedačka sa s dieťaťom pravdepodobne zdrží dlhšie.

Skupina autosedačiek  II/III

Do tejto skupiny patria autosedačky pre deti s hmotnosťou od 15 do 36 kg. Autosedačky sa umiestňujú v smere jazdy a sú vhodné pre tie deti, ktoré sú už väčšie, no zároveň ešte nesmú používať podsedák. Takáto autosedačka vydrží zhruba od 4-12 rokov alebo do 150 cm výšky. Tieto modely už nie sú vybavené vlastným pásom a dieťa sa priputava klasickým trojbodovým.

 

Do tejto kategórie spadajú tiež podsedáky bez chrbtovej a hlavovej opierky.

Podsedáky

Podsedáky sú určené pre staršie deti (cca 5-12 rokov ) s hmotnosťou od 22- 36 kilogramov a do výšky 150 cm. Na trhu však nájdete podsedáky, ktoré sú vhodné pre deti už od 15 kg.

 

Podsedáky sú všeobecne bez operadla a umiestňujú sa v smere jazdy. Slúžia na to, aby sa dieťa dostalo do požadovanej výšky pre bezpečné zaistenie bezpečnostnými pásmi pre dospelých. Pri tomto type je veľmi dôležité výškové nastavenie, aby sa pás nikdy nenachádzal v blízkosti krku. Výhodou týchto sedačiek je ich jednoduchá manipulácia a skladovanie.

Bezpečnosť autosedačiek

gray and black car seat

Ak ste si vyhliadli detskú autosedačku, ktorá vášmu dieťaťu sedí, dôležité kritérium, ktoré by ste určite nemali prehliadnuť je jej bezpečnosť.

 

Kvalitnú autosedačku definuje nielen nutnosť certifikácie a splnenie prísnych noriem, ale aj samotná prítomnosť niektorých bezpečnostných prvkov, ktoré môžu v prípade autonehody hrať veľmi podstatnú úlohu.

Zabezpečenie dieťaťa v autosedačke

Dieťa je v autosedačke zabezpečené upínaním bezpečnostných pásov. Bezpečné autosedačky disponujú trojbodovým alebo päťbodovým upínaním.

  • Trojbodový pás – uchytenie do tvaru Y. Býva najčastejšie v autosedačkách typu vajíčko, ale nájdete ho aj v iných modeloch.
  • Päťbodový pás – 2 kotviace body držia ramená dieťaťa 2 body pás a 1 detský rozkrok. Týmto spôsobom sa odporúča pripútať deti už od skupiny I (9 – 18 kg).

Certifikácia a normy

Pri kúpe autosedačky si treba vždy pozorne prečítať štítok, ktorý označuje súlad s bezpečnostnými normami. Homologovaná sedačka je vždy opatrená oranžovým štítkom, kde je uvedená splnená norma, váhový rozsah či výška dieťaťa, pre ktoré je určená. V súčasnosti platia dve európske smernice, ktoré určujú kritériá pre homologáciu autosedačiek.

ECE R44

ECE R44/04 (prípadne staršia verzia ECE R44/03) je norma, ktorá je platná už od 80. rokov a zahŕňa prísne požiadavky na konštrukciu a bezpečnosť. Autosedačka riadiaca sa touto smernicou je označená oranžovým štítkom a výrobca ju zaradil do niektorej z už spomínaných hmotnostných skupín (0, 0+, I, II, III, prípadne ich kombinácia).

ECE R129 (i-Size sedačky)

Od roku 2013 platí aj druhá norma s označením ECE R129, ktorej podliehajú autosedačky s označením i-Size. Táto európska norma má postupne úplne nahradiť staršiu ECE R44. Autosedačky majú podľa tejto smernice o niečo vyšší štandard bezpečnosti. Tejto smernici podliehajú autosedačky s označením i-Size.

 

Čo musí spĺňať i-Size autosedačka:

  • je vybavená Isofixom (viac o tomto systéme sa dozviete nižšie v "Spôsoboch upevnenia autosedačky v aute")
  • má vnútorné bezpečnostné viacbodové pásy,
  • je určená pre deti od narodenia do 105 cm (cca do 4 rokov)
  • dieťa sa ma pripútať proti smeru jazdy do 15 mesiacov
  • spĺňa predpísané "crash" (nárazové) testy aj pri bočnom náraze
  • váži maximálne 33 kg (vrátane dieťaťa)

Spôsoby upevnenia autosedačky v aute

To, ako upevníte autosedačku v aute bude mať vplyv na bezpečnosť dieťaťa počas jazdy. Už tá najmenšia chybička môže mať katastrofálne následky. Na výber máte autosedačky s klasickým spôsobom pripútania sedačky s bezpečnostným pásom, alebo s kotviacim systémom ISOFIX.

 

  • Autosedačky bez ISOFIXU sú lacnejšie, ale musíte ich kotviť klasickými bezpečnostnými pásmi. A môžu vám vyhovovať ak autosedačku často premiestňujete.
  • Autosedačky s ISOFIXOM sú síce o niečo drahšie, ale ich ukotvenie je bezpečnejšie. Autosedačku so systémom ISOFIX môžete z auta hocikedy jednoducho vybrať a použiť ju v inom aute, či už so systémom ISOFIX alebo bez neho, v tom prípade prichytávate sedačku trojbodovým bezpečnostným pásom auta, rovnako ako iné klasické autosedačky bez systému ISOFIX.

Umiestnenie autosedačky proti smeru jazdy

Bezpečnejšie je sedačku orientovať proti smeru jazdy, čo výrazne znižuje riziko poranenia krčnej chrbtice a hlavičky dieťaťa pri náraze. Novšia norma i-Size autosedačiek predpisuje sedieť proti smeru jazdy minimálne do 15 mesiacov veku dieťaťa, no pokojne tak môžete robiť aj dlhšie.

Predné alebo zadné sedadlo

Rodič, ktorý je s dieťaťom v aute sám, často uprednostňuje umiestnenie autosedačky na prednom sedadle z dôvodu lepšej kontroly dieťaťa. Jedná sa skôr o rizikovejší variant a najbezpečnejšie je umiestniť autosedačku na zadné sedadlo.

Bezpečnostné pásy

Autosedačky, ktoré nie sú vybavené kotviacim systémom ISOFIX majú výhodu v tom, že sú lacnejšie a dajú sa umiestniť do hocijakého auta s pásmi a môžete ich častejšie prenášať z auta do auta. Takéto ukotvenie je však o niečo rizikovejšie, keďže autosedačka nemusí byt' dostatočne upevnená. Pri umiestňovaní tejto autosedačky postupujte vždy podľa návodu.

Čo je ISOFIX

ISOFIX je medzinárodný štandard ukotvenia autosedačky v automobile. Je to veľmi bezpečný a moderný úchytný systém pre detské autosedačky a montáž Isofix do auta vôbec nie je náročná. Autosedačku tak stačí zasunúť do kotviacich úchytov, čo zabezpečí, že sa s ňou nedá hýbať a sedačka sa nenakláňa do bokov ani pri prudkých zákrutách.

 

Tip: Pri výbere detskej autosedačky nezabudnite skontrolovať, či je vo vašom aute upevnenie ISOFIX. Ak nie, v minulosti ste si mohli vybrať len z detských sedačiek, ktoré bolo možné upevniť tradičným bezpečnostným pásom.

 

V dnešnej dobe sa však už väčšina dostupných autosedačiek s Isofixom vyrába tak, aby sa dala uchytiť aj vo vozidle bez Isofixu.To či systém ISOFIX v aute máte, zistíte z príručky auta, z príslušného loga alebo nahmataním kotviacich bodov na zadných sedadlách.

Umiestnenie autosedačky v aute

Vo všeobecnosti platí:

  • Pred použitím autosedačky si prečítajte návod k použitiu.
  • Autosedačka nesmie byť na mieste vybavenom airbagom. Ak je autosedačka na mieste s airbagom, musí byť' vypnutý.
  • Autosedačka by sa mala z hľadiska bezpečnostného rizika vždy umiestniť dozadu.
  • Ubezpečte sa, že autosedačka je pevne zafixovaná na sedadle a nepohybuje sa do strán.
  • Skontrolujte upínanie bezpečnostných pásov.
  • Sedačky s dojčatami sa vozia vždy proti smeru jazdy a väčšinou na sedadle spolujazdca.

Pohodlie dieťaťa v autosedačke

Ak bude dieťa tráviť naozaj dosť času v aute, je nevyhnutné nájsť takú autosedačku, ktorá mu ponúkne okrem bezpečnosti aj dokonalý komfort. Vo všeobecnosti platí, že ideálna sedačka by mala mať vhodné polstrovanie a materiál a mala by byt' polohovateľná.

 

Najlepšie je, ak si dieťa pri kúpe autosedačku samo vyskúša. Pri výbere, by ste si mali určite všímať či:

  • má autosedačka vyhovujúcu šírku
  • aký je spôsob upevnenia
  • aký je poťah sedačky
  • hlava dieťaťa nepresahuje opierku
  • má dostatok priestoru na nožičky
  • má bezpečnostné pásy, ktorými je dieťa pripútané v správnej výške
  • pásy nevedú cez krk dieťaťa

Polohovatelnost' autosedačky

Veľmi vítanou funkciou, najmä pri dlhších prevozoch, je možnosť polohovania pozície dieťaťa. Polohovateľné autosedačky nájdete predovšetkým v kombinovaných hmotnostných kategóriách (0/I, I/II/III a II/III), kedy je možné posed mierne sklopiť, prispôsobiť polohovaciu opierku hlavy alebo nastaviť lakťovú opierku.

 

Pri malých bábätkách je dôležité venovať zvýšenú pozornosť správnemu držaniu tela. Niekoľko mesačné bábätká sa ešte nedokážu udržať bez pomoci, preto sa na začiatku určite odporúča používať autosedačku s možnosťou naklonenia, aby sa nezaťahovala chrbtica.

Materiál autosedačky

Z pohľadu funkčnosti, treba pri kúpe zohľadniť aj materiál autosedačky. Ak potrebujete poťah čistiť častejšie, zvoľte radšej syntetické materiály. Bavlna je jednoznačne lepšia, ak sa dieťatko viac potí alebo je alergické. Pre maximálny komfort môžete siahnuť po semišových poťahoch, ktoré sú príjemné na dotyk. U niektorých výrobkov sa môžete stretnúť s letným poťahom, ktorý je vzdušnejší, chladnejší a lepšie sa vetrá.

 

Tip: Ak vám základný poťah nestačí, je možné zaobstarať si aj nejaký navyše. K dispozícií sú aj rôzne farby a vzory. Vyhýbať by ste sa mali príliš svetlým farbám, na ktorých veľmi rýchlo vidno nečistoty. Poťahy sa síce pri zašpinení dajú zvliecť a vyprať, no príliš časté pranie poťahu neprospieva.

 

Pozor: Vyhnite sa takým autosedačkám, ktoré obsahujú škodlivé materiály ako napríklad ftaláty, spomaľovače horenia a polyaromáty.

Výbava a príslušenstvo autosedačky

K základnej integrovanej výbave autosedačky je samozrejme možné zakúpiť rôzne doplnky a príslušenstvo, ktoré uľahčia prevoz vám, ale hlavne prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti dieťaťa a jeho komfortu pri jazde.

Cena autosedačiek

Cena by nemala byt' práve najrozhodujúcejším faktorom pri výbere vhodnej sedačky. To, koľko vás bude detská autosedačka stáť, sa líši podľa kategórie, systému ukotvenia, ochrany proti nárazu, materiálu ako aj prítomnosti rôznych doplnkov a funkcií. Svoje robí určite aj značka výrobcu a dobré hodnotenie z crash testov. Ak chcete ušetriť, zaobstarajte si kvalitnú autosedačku z kombinovanej kategórie, ktorá vám vydrží dlhšie.

Použitú detskú autosedačku alebo novú

Autosedačku si kupujte predovšetkým od overeného predajcu. Hneď na začiatku si treba preveriť, či vybraná autosedačka bola homologovaná, teda, či má osvedčenie o homologizácii podľa platných predpisov. Ak áno, mala by disponovať tzv. medzinárodným štítkom (s označením ECE R44-04) na ktorom nájdete krajinu, ktorá túto autosedačku na používanie schválila, aký je typ a rozsah použitia sedačky. Preferujte tie, ktoré majú aj štítok ISOFIX alebo i-Size.

 

Ak sa rozhodnete pre autosedačku z druhej ruky, treba jej venovať dostatočnú pozornosť. Každá detská autosedačka z druhej ruky má svoju históriu. Aj, keď sú použité detské autosedačky nepochybne cenovo dostupnejšie, nikdy neviete ako sa používala, či nie je poškodená a či nebola použitá v prípade nehody. V záujme bezpečnosti dieťaťa si radšej priplaťte za novú.

Testy autosedačiek

Ak chcete staviť na istotu a nestačí vám, že detská autosedačka spĺňa normy Európskej únie, môžete si pozrieť aj informácie o tom aké výsledky dosahujú autosedačky pri testoch. Najprísnejšie sú testy nemeckého autoklubu ADAC. ADAC testuje detské autosedačky podľa piatich kritérií: bezpečnosť, použiteľnosť, ergonómia, zdraviu škodlivé látky a čistiteľnosť. Počas testov sú autosedačky vystavené crash testom, čiže bočným a čelným nárazom v niektorých z obľúbených rodinných áut pri štandardných rýchlostiach (cca 50 – 70 km/hod).

 

Detské autosedačky tak musia spĺňať tie najprísnejšie pravidlá ako aj súčasné normy, a preto si môžete byť istí, že ak detská autosedačka získala počas testu hodnotenie ADAC, je dieťa v maximálnej možnej miere bezpečia.

Aké sú najlepšie značky autosedačiek?

Radosť Zo Života Detské Autosedačky, Izolovaný, Dieťa

 

 

Značiek detských autosedačiek je na trhu naozaj veľa a niekedy je dosť ťažké sa v nich vyznať. Pre maximálnu spokojnosť by ste mali siahnuť po autosedačkách, ktoré si dobre počínajú v crash testoch, ako napríklad značky Britax Römer, Cybex alebo Maxi-Cosi. Často vyhľadávané sú aj značky: Nania, Joie, Chicco, Caretero, Kinderkraft, BeSafe, Zopa, 4Baby či Petite&Mars.

Značka Cybex

Autosedačky Cybex patria určite k tým najbezpečnejším a najkvalitnejším. Nemecká značka má širokú ponuku naprieč všetkými kategóriami. Dôraz kladie na bezpečnosť, funkcionalitu, ale aj dizajn. Pravidelne sa umiestňujú na popredných priečkach crash testov (ADAC). Autosedačky Cybex majú systém ukotvenia ISOFIX, dajú sa rôzne nastaviť a aj materiálovo sú na vysokej úrovni.

Značka Britax Römer

Aj autosedačky značky Britax Römer patria k top značkám na našom trhu. Aj táto značka sa pravidelne umiestňuje na popredných priečkach crash testov. Autosedačky nemeckej značky sú bezpečné a kvalitné a ich výroba je sústredená do Európy. V ich ponuke nájdete autosedačky všetkých váhových kategórií, pre tie najmenšie bábätká až pre školákov.

Značka Maxi-Cosi

Autosedačky značky Maxi-Cosi sa radia medzi tie najobľúbenejšie v celej Európe. Vyznačujú sa vysokou bezpečnosťou, jednoduchou manipuláciou ako aj skvelým, zdravotne nezávadným materiálom. Autosedačky zodpovedajú zákonným normám R44 a R129 a väčšina modelov má kotviaci systém ISOFIX. V ponuke nájdete autosedačky všetkých váhových kategórií detí.

Autosedačky Nania

Značka Nania sa sústredí na výrobu cenovo dostupných autosedačiek najmä pre väčšie deti. V ich ponuke nájdete komfortné autosedačky, ale aj viacero základných podsedákov rôznych kategórii.

Autosedačky Kinderkraft

Dieru s ponukou cenovo vhodných detských autosedačiek vyplnila na trhu aj táto poľská značka. Autosedačky sú určené skôr pre väčšie deti. Kinderkraft disponuje výbornou dostupnosťou aj v mnohých online obchodoch.

Autosedačky Petite&Mars

Značka Petite&Mars sa môže pochváliť titulom Produkt roku 2019 (podľa portálu Heureka.sk) a lákavým pomerom cena/kvalita. Najpredávanejšie sú autosedačky pre deti od 9 – 36 kg.

Autosedačky Joie

Anglická značka si stavia na praktickosti, bezpečnosti a funkčnosti. Ich ponuka je väčšinou špecializovaná na detské autosedačky 0 – 18 kg, ktoré sú využiteľné v protismere aj v smere jazdy a spĺňajú bezpečnostné normy i-Size.

Najčastejšie chyby pri výbere a používaní autosedačiek - na čo si dať pozor ?

Nielen výber autosedačky je extrémne dôležitý. Treba dbať aj na vylúčenie akéhokoľvek rizika či už pri inštalácií, ale aj pri používaní detskej autosedačky. Na čo by ste si si určite mali dať pozor?

  • Nevhodne zvolená autosedačka. Autosedačka musí mať vyhovujúcu veľkosť a musí byť kompatibilná s vašim autom.
  • Nesprávne/zle ukotvená autosedačka. Pri inštalácií je dôležité postupovať podľa návodu, aby ste eliminovali akékoľvek riziko. Správne umiestnená sedačka sa nehýbe a pevne drží.
  • Zlé umiestnenie pásov - bezpečnostný pás nikdy nesmie byt' umiestnený cez krk dieťaťa, pretože inak ohrozujete jeho život.
  • Zapnutý airbag. Ak je autosedačku umiestnená na prednom sedadle, je nevyhnutne pred jazdou vypnúť airbag, inak dieťaťu v prípade nehody hrozia vážne zranenia.
  • Vozenie detí v aute bez autosedačky. Ani na krátke trasy a presúvanie nejazdite s dieťaťom bez autosedačky, je to smrteľne nebezpečné.

 

Bezpečnosť dieťaťa je prvoradá a nezávisí len od detskej autosedačky, ale aj na vás - rodičoch. Preto, keď ste za volantom nezabúdajte, že máte dieťa v aute.

Odborná skupina poradenstva pri výber autosedačky: Facebook skupina " Výber autosedačky"

 

Tipy na názov článku:

  • Ako vybrať správnu autosedačku
  • Bezpečnosť v aute: Ako vybrať tú správnu autosedačku?
  • Ako vybrať vhodnú detskú autosedačku?
  • Ako si vybrať najlepšie autosedačky pre bábätká a deti?
  • Sprievodca kúpou autosedačiek: Ako vybrať tú najlepšiu autosedačku pre vaše dieťa?
  • Komplexný sprievodca kúpou autosedačiek: Ako vybrať tú najlepšiu autosedačku pre vaše dieťa?
  • Kúpa autosedačky: Ako vybrať tú správnu autosedačku a na čo dbať pri jej kúpe?

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi