Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 99,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Autosedačky Cybex: pre vyššiu bezpečnosť detí na cestách
14.01.2021

Autosedačky Cybex: pre vyššiu bezpečnosť detí na cestách

autosedačky cybex

Keď hovoríme o bezpečnosti detí na cestách, väčšina z nás si automaticky vybaví autosedačky. Táto kategória nás sprevádza už niekoľko desaťročí, ale samozrejme aj tu postupne dochádza k rôznym vylepšením a inováciám, ktorými chcú výrobcovia čo najviac zlepšiť úroveň bezpečnosti aj pohodlia detí. A jedným z najprogresívnejších sú v tomto segmente autosedačky Cybex.

Používanie autosedačiek je v dnešnej dobe už samozrejmosťou, a to nielen kvôli tomu, že podľa zákona je ich používanie povinnosťou. Premávka na cestách je oveľa hustejšia a rýchlejšia než pred rokmi, kedy sme sa ako deti pokojne vozili na zadnej sedačke škodovky alebo žigulíka svojich rodičov. Nielenže bez autosedačky, ale dokonca aj bez bezpečnostných pásov. Lebo v týchto autách často ani neboli.

Cybex ako jeden z lídrov trhu autosedačiek

K etalónom medzi značkami autosedačiek patrí Cybex, čo je uznávaný výrobca, ktorý s inováciami prichádza na trh každoročne. Okrem samotných autosedačiek ponúka aj široký výber príslušenstva, ktoré je kompatibilné s jeho výrobkami aj s univerzálnymi riešeniami v autách, ako je napríklad Isofix.

Zaujímavé pritom je, že tento výrobca z nám neznámeho dôvodu neponúka kategóriu pre detí od 9 do 18 kilogramov, pričom zmysel tohto svojho rozhodnutia nikdy nevysvetlil. Našťastie tu máme univerzálnejšie riešenie v podobe autosedačiek od 0 do 18 alebo od 9 do 36 kilogramov, ktoré si váš potomok užije ešte dlhšie.

Najdôležitejšie je, že autosedačky Cybex dlhodobo vychádzajú ako jedny z najlepších v testoch ADAC, čo je organizácia, ktorá sa zaoberá aj oblasťou bezpečnosti.

Do jej portfólia patria aj crash testy, ktoré dokážu reálne simulovať, ako bude sedačka reagovať v prípade autonehody a k akým zraneniam pripútaného dieťaťa môže teoreticky dôjsť v rôznych scenároch.

Crash test autosedačky cybex

K bezpečnostným prvkom autosedačiek Cybex sa radí napríklad systém ochrany proti bočnému nárazu, rozsiahle možnosti ergonomického nastavenia, a ďalej systém Cybex Safety Pads, ktorý aktívne vedie hlavu dieťaťa do bezpečnej zóny sedačky v prípade nárazu.

Ako už bolo spomenuté, sú autosedačky Cybex kompatibilné s univerzálnym systémom upevnenia Isofix, pre ktorý firma ponúka vlastné doplnky typu zavádzacích plastov.

Fixačné pásy zasa dokážu pevne spojiť opierku hlavy detskej autosedačky s opierkou automobilu a takým spôsobom zabrániť akémukoľvek neželanému pohybu autosedačky.

Autosedačky sa už tradične delia do kategórií podľa hmotnosti detí, pre ktoré sú určené. V priebehu času sa vyvinul určitý úzus, ktorý sedačky rozdeľuje do konkrétnych hmotnostných kategórií bez ohľadu na to, o akú značku ide.

Základom tak sú autosedačky od (teoretickej) nuly do 13 kilogramov, nasledujú modely od nuly do 18 kilogramov, potom zmienené modely od 9 do 18 kilogramov, ktoré v ponuke Cybexu chýbajú. No a nakoniec dve kategórie od 9 do 36 kilogramov a od 15 do 36 kilogramov pre staršie deti, ktoré pri preprave v aute podľa legislatívy ešte stále potrebujú autosedačku.

Autosedačky od 0 do 13 kilogramov

Je jasné, že najpevnejšiu konštrukciu potrebujú predovšetkým sedačky určené pre tých najmenších. Bábätká sú totiž už aj v nižších rýchlostiach náchylné na zlomeniny kostí s nedokončeným vývojom, prípadne v horšom prípade na poranenia chrbtice.

Najmenšie deti sú pri preprave spravidla usadené proti smeru jazdy a výhodou je aj ľahká a rýchla demontáž sedačiek, ktorá umožňuje ich prenášanie aj s bábätkom pri každej zastávke. Takýmto sedačkám sa v slangu mamičiek a oteckov niekedy hovorí aj vajíčko.

Okrem dizajnových a „hi-tech“ modelov máme v ponuke aj kúsky určené pre menej náročných rodičov. Tie so sebou aj za rozumnú cenu prinášajú vysokú úroveň bezpečnosti. K dispozícii je aj široký výber farebných prevedení.

Príkladom môže byť Cybex Aton 5, ktorý sa dobre predáva nielen z dôvodu prívetivej ceny, ale aj preto, čím všetkým sa za túto cenu môže pýšiť.

V už piatej generácii sedačky Aton tak máme napríklad 8 pozičnú výškovo nastaviteľnú opierku hlavy s integrovaným vedením pásov, integrovanú XXL slnečnú clonu, škrupinu schopnú absorbovať energiu pri náraze alebo špeciálny L.S.P. systém pre lineárnu ochranu pri bočnom náraze.

Extra široké pásy v tvare písmena Y sú tiež vďaka polstrovanému povrchu pre deti veľmi pohodlné. Ďalšou výhodou je kompatibilita v rámci cestovného systému Cybex. To znamená možnosť skombinovať vajíčko s kočíkmi značky Cybex a dokonca aj s kočíkmi rôznych iných výrobcov.

K sedačkám Aton si môžete vybrať aj príslušenstvo v podobe základne Aton Base-fix pre dodatočnú bezpečnosť a stabilitu v autách s Isofixom aj bez neho. Ale tiež letný poťah, pláštenku, sieťku proti hmyzu (moskytiéru) alebo fusak.

Autosedačky od 0 do 18 kilogramov

Univerzálnejšie riešenie v podobe autosedačky Cybex od 0 do 18 kilogramov a najmä finančnej úspory pre rodičov, ktorí nechcú každú chvíľu nakupovať nové detské vybavenie. Avšak, hlavne tie najmenšie bábätká, sa v nich nemusia cítiť až tak pohodlne. Preto k nim niektorí výrobcovia vrátane Cybex-u pridávajú aj špeciálnu novorodeneckú vložku.

Výrobca totiž na základe prevedených testov odporúča, aby ste svoje ratolesti prevážali proti smeru jazdy až do ich 4 rokov veku.

Výhodou je možnosť umiestnenia sedačky v smere aj proti smeru jazdy podľa toho, koľko mesiacov či rokov má práve váš drobček. O vyššiu bezpečnosť sa stará polstrovaný povrch, ktorý dieťa v sedačke ďalej fixuje.

Vrcholom našej ponuky v tejto kategórii sú tohtoročné modely Cybex Sirona S i-Size v rôznych farebných prevedeniach (voliteľne aj v mierne drahšej verzii vo farbách Ferrari), ktoré sú určené pre deti od narodenia až do približne štyroch rokov veku a okrem iného sú vybavené aj chytrou sponou SensorSafe.

SensorSafe na váš smartphone odošle upozornenie napríklad vo chvíľach, kedy si dieťa svoju sedačku za jazdy samo rozopne. Alebo tiež, keď dieťa náhodou zabudnete v autosedačke pri svojom odchode z auta, či keď sa príliš zníži alebo zvýši okolitá teplota vzduchu.

Model Sirona S i-Size určený pre montáž predovšetkým proti smeru jazdy, a to aj napriek tomu, že je určená aj pre staršie deti. Výrobca totiž na základe prevedených testov odporúča, aby ste svoje ratolesti prevážali práve proti smeru jazdy, a to až do ich 4 rokov veku.

Je to bezpečnejšie z toho dôvodu, že riziko zranenia pri čelnom náraze sa tým znižuje až o 80 percent. Technológia Driving Direction Control (DDC) zase zabraňuje nevhodnému otočeniu autosedačky po smere jazdy vtedy, ak vaše dieťa nedosiahlo 16 mesiacov veku a telesnej výšky aspoň 76 cm.

Tieto a ďalšie inovácie sú samozrejme aj súčasťou iných modelov autosedačiek Cybex. Práve na modeli Sirona S i-Size je možné demonštrovať, kam až sa posunuli autosedačky za tie roky, čo ich poznáme aj v našich zemepisných šírkach.

No napadlo by vám ale trebárs pridať ku 360° otočnému mechanizmu aj pozíciu pre nastupovanie a vystupovanie „len“ preto, aby šetril chrbát rodičov pri zdvíhaní dieťaťa?!

Autosedačky Cybex od 9 do 36 kilogramov

Ako už vieme, sedačky od 9 do 18 kilogramov Cybex vôbec neponúka, a tak prejdime rovno k ďalšej kategórii.

Tie autosedačky už sú prakticky výhradne určené pre umiestnenie v smere jazdy. Istá veková univerzálnosť so sebou prináša aj nevýhody v podobe nemožného odhadu prispôsobenia sa postupnému telesnému vývoju konkrétneho dieťaťa.

Tieto sedačky sú ale vo všeobecnosti veľmi bezpečné a dobre chránia hlavu aj chrbticu vášho potomka v prípade nárazu. K ich výbave často patrí aj nastaviteľný ochranný pult.

Zaujímavé je, že sedačky v tejto váhovej kategórii sa samotné vzájomne výrazne líšia svojou hmotnosťou. Takže zatiaľčo Cybex Pallas M-Fix SL 2021 váži iba 5,8 kg, robustnejší Pallas S-Fix 2021 sa s hmotnosťou 10,1 kg prenáša už o niečo horšie.

Jednotlivé modely sú ale navrhnuté takým spôsobom, aby postupne rástli spolu s dieťaťom, a to od jeho 9 mesiacov až do 12 rokov. Investícia do tejto kategórie sa vám teda určite vyplatí.

Ľahší Pallas M-Fix SL je opäť vybavený riešeniami typu lineárnej ochrany pri bočnom náraze L.S.P. System či 12 pozičnej výškovo nastaviteľnej opierky hlavy.

Veľkou výhodou je aj optimalizovaný ventilačný systém, ktorý udržiava príjemnú telesnú teplotu aj v priebehu horúcich dní. Tomu napomáha aj systém ventilačných kanálikov vedúci cez opierku chrbta a sedák autosedačky.

Vďaka riešeniu Isofix Connect je túto autosedačku možné používať aj v autách, ktoré nie sú vybavené Isofixom. Ergonomickým ťahákom je aj naklápacia opierka chrbta, vďaka ktorej sa autosedačka dokonale prispôsobí sedadlu vo vozidle.

Súčasťou balenia sú aj navádzacie plasty pre Isofix, ktoré si však ako príslušenstvo môžete pokojne kúpiť aj neskôr. Alebo napríklad v prípade, že sa vám tie pôvodné postrácajú.

Autosedačky od 15 do 36 kilogramov

Nakoniec tu máme kategóriu autosedačiek od 15 do 36 kilogramov, ktoré sú určené už pre staršie deti, ktoré ale ešte stále potrebujú sedieť v autosedačke. Výhodou je v tomto prípade konštrukcia z odľahčených materiálov, takže sa tieto sedačky ľahko prenášajú.

Ich súčasťou je podsedák v kombinácii s ochranou najdôležitejších častí tela – teda hlavy, krku a chrbta. Odľahčenú konštrukciu si výrobcovia vrátane Cybexu môžu dovoliť aj vďaka tomu, že staršie detimajú vyvinutejšiu kostru a sú tak menej náchylné na zranenie ako v mladšom veku.

Ako prídavná ochrana sa v tomto segmente využívajú typicky integrované pásy vozidla a takmer bez výnimky sú tieto autosedačky orientované v smere jazdy.

Ako príklad nám v tomto prípade poslúži stredný variant Cybex Solution M-Fix, ktorý výrobca prezentuje ako optimálnu ochranu pre staršie deti (od približne troch až do 12 rokov). Dôležitým prvkom je aj tentokrát lineárna ochrana pri bočnom náraze, a to individuálne nastaviteľná – L.S.P. System Plus.

Extra porciou bezpečnosti je potom v tomto prípade 3 pozičná sklápacia patentovaná opierka hlavy, ktorá zabraňuje prepadnutiu hlavy dieťaťa dopredu vďaka miernemu posunu ťažiska tela dieťaťa smerom dozadu.

Autosedačky Cybex sa vo všeobecnosti radia k vôbec najbezpečnejším autosedačkám na trhu. Prečo teda svojim najdrahším nedopriať viac komfortu v kombinácii s vysokou úrovní bezpečnosti a byť pritom v naprostej pohode za volantom aj vtedy, keď svojím vozidlom nejdete sami?

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi